Aktualności

Hybrydowy Impuls 2 z napędem MEDCOM już na torach

Impuls 2 – pierwsze hybrydowe pojazdy szynowe – są już w ruchu. Wyprodukowane przez NEWAG dla województwa zachodniopomorskiego i wyposażone w nowoczesne systemy napędowe Medcom kursują od stycznia m.in. na niezelektryfikowanej trasie Szczecin – Kołobrzeg.

Większy zasięg

Impuls 2 to pierwszy wyprodukowany w Polsce pojazd hybrydowy, który posiada system dwunapędowy. Jak każdy pociag może poruszać się, jako skład elektryczny (napędzany energią elektryczną za pomocą pantografu). Tym, co go wyróżnia, jest fakt, że na odcinkach bez dostępu do sieci przechodzi w tryb spalinowy. System dwunapędowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie samorządy – tak jak na Pomorzu Zachodnim – chcą ożywić komunikację regionalną i zintensyfikować ruch na trasach niezelektryfikowanych.

Napęd hybrydowy

W systemu dwunapędowego wchodzą dwa kontenery trakcyjne, przeznaczone do sterowania pracą asynchronicznych silników trakcyjnych oraz wytwarzania napięcia do zasilania układów pokładowych. Poza tym pojazd wyposażony został także w falowniki trakcyjne, przetwornice pomocnicze, zasilacze buforowe, system TCMS oraz rozdzielnie niskiego napięcia produkcji warszawskiej firmy.

Sześć kolejnych pojazdów hybrydowych Impuls 2 od Newagu zostało zamówionych przez Koleje Dolnośląskie.

 

Powrót

Strona korzysta z plików cookie. Kliknij na tekst by przeczytać politykę prywatności.