Aktualności

Medcom dostarczył przetwornice zasilania pomocniczego wykorzystujące technologię węglika krzemu do automatycznie sterowanych pociągów londyńskiego przewoźnika DLR

Docklands Light Railway (DLR) to nowoczesny system automatycznie sterowanych pociągów obsługujących obszar wschodniego Londynu. Przewoźnik w ramach modernizacji taboru przewiduje wycofanie 33 najbardziej wysłużonych składów, które zastąpią nowe pojazdy wyposażone w przetwornice zasilania pomocniczego dostarczone przez Medcom.

Nowoczesne przetwornice zasilania pomocniczego zaprojektowane i wyprodukowane przez Medcom mają za zadanie zapewnić napięcie 3x400 VAC oraz 110 VDC do obwodów niskiego napięcia pojazdów DLR. W przetwornicach zastosowano zaawansowane technologicznie tranzystory MOSFET, w których wykorzystywano węglik krzemu (SiC). Ta przełomowa technologia, którą Medcom wdrożył do seryjnej produkcji systemów napędowych już w 2018 roku, pozwala na uzyskanie wyższej sprawności przetwarzania co przekłada się na nawet 2,5 miesiąca bezpłatnej eksploatacji pojazdu w roku i obniżenie o 30% kosztów eksploatacji pojazdów w ruchu miejskim. Zastosowanie rozwiązań bazujących na węgliku krzemu umożliwia też zmniejszenie o 30-45% wagi i gabarytów urządzeń (w porównaniu do tradycyjnych tranzystorów krzemowych Si) oraz redukcję poziomu emitowanego hałasu.

DLR planuje wprowadzanie nowych pociągów do obsługi linii od 2024 roku – wszystkie pojazdy trafią do przewoźnika do 2026 roku. Pierwszy z nowych pociągów od stycznia 2023 przechodzi testy i proces integracji z systemem sterowania ruchem DLR, co ma zapewnić niezawodność w momencie docelowego uruchomienia.

Dostarczenie przetwornic zasilania pomocniczego dla DLR to kolejne w ostatnim czasie zamówienie realizowane przez Medcom, w którym zastosowano technologię węglika krzemu. Dzisiaj po europejskich drogach i torach porusza się już ponad 1000 energooszczędnych tramwajów, e-busów, trolejbusów i lokomotyw z rozwiązaniami w technologii SiC od Medcom.

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com 

Powrót

Strona korzysta z plików cookie. Kliknij na tekst by przeczytać politykę prywatności.