Aktualności

Nowe ładowarki MEDCOM w Warszawie

Na pętli autobusowej Konwiktorska pojawiły się ładowarki pantografowe Medcom do autobusów elektrycznych. To już kolejna tego typu inwestycja, którą realizujemy w ramach współpracy z MZA. Najnowsze stacje szybkiego ładowania mają różne głowice ładujące, tym samym będą zasilać eBusy produkcji Solaris i Ursus.

Aktualnie warszawski transport miejski dysponuje 30 autobusami elektrycznymi, jednak władze stolicy zapowiedziały kolejne inwestycje w autobusy niskoemisyjne. Firma Medcom od lat dostarcza m.in. napędy do autobusów elektrycznych MZA, jednak intensywny rozwój e-transportu w stolicy wymaga także zapewnienia odpowiedniej infrastruktury ładowania pojazdów. W związku z tym, już niedługo uruchomione zostaną kolejne ładowarki, które będą zasilały warszawski elektryczny transport miejski.

Infrastruktura ładowania eBusów od Medcom

Na Konwiktorskiej stanęły dwie stacje szybkiego ładowania konstrukcji monolitycznej. Każda z ładowarek dostosowana jest do innego producenta autobusów. Pierwsza z nich – o mocy 200 kW – będzie obsługiwać autobusy produkcji Ursus, druga – o mocy 400 kW – dedykowana jest pojazdom firmy Solaris. Obie ładowarki mają budowę modułową z rezerwowym złączem ładowania plug-in typu CCS Type 2 do mocy 160 kW (200 A/800 VDC). Zastosowane moduły mocy w ładowarce wykonano w najnowszej technologii półprzewodnikowej SiC (węglik krzemu), która zapewnia m.in. wysoką sprawność układu na poziomie 95%. Należy podkreślić, że wszystkie deklarowane parametry ładowarek potwierdzone są raportem z badań i certyfikatem wystawionym przez niezależną jednostkę certyfikującą, posiadającą akredytację Polskiego Centrum Akredytacji.

Inwestycja została przeprowadzona w sposób kompleksowy. Oprócz zaprojektowania i produkcji ładowarek w nowej technologii SiC, wykonaliśmy kompletną infrastrukturę zasilającą, tj. uzyskanie niezbędnych uzgodnień i decyzji lokalizacyjnych, opracowanie projektu zasilania i budowlanego, uzyskanie pozwoleń budowlanych, usunięcie kolizji m.in. wykonanie nowego przyłącza wodociągowego, uzyskaliśmy akceptację konserwatora zabytków oraz estety miasta. Tutaj warto zwrócić uwagę na prostą i minimalistyczną formę ładowarki, w której starannie dobrane detale i wyważona kolorystyka powodują, że konstrukcja w pełni wpisuje się w różnorodną architekturę otoczenia. Wykonaliśmy także okablowanie, przyłącza energetyczne oraz zdalny system nadzoru ładowarek z funkcją identyfikacji pojazdu i odczytu energii pobranej przez pojazd. Stacja wyposażona została w system alarmowy z powiadomieniem oraz monitoring wizyjny. Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z wymaganymi prawem pozwoleniami, projektem organizacji ruchu tzw. POR i ustaleniami z ZDM – mówi Grzegorz Grzegrzółka, Dyrektor ds. Energetyki w MEDCOM.

Ekologiczny transport w Warszawie

Produkty MEDCOM pozwalają urzeczywistnić ogromne przedsięwzięcie. Miasto stawia na transport przyjazny środowisku. Dowodem na to jest ogłoszony w październiku ub.r. przetarg na zakup 130 autobusów elektrycznych. Jest to jeden z większych europejskich przetargów na dostawę elektrobusów i projektów w obszarze elektromobilności. Miejskie Zakłady Autobusowe stale inwestują w tabor elektryczny i niskoemisyjny, wpływając na rozwój ekologicznego transportu miejskiego.
Powrót

Strona korzysta z plików cookie. Kliknij na tekst by przeczytać politykę prywatności.