Aktualności

Nowy Moderus Gamma dla Poznania z technologią SiC

Nowe niskopodłogowe tramwaje Moderus Gamma produkowane dla Poznania będą seryjnie wyposażone w energoelektronikę w technologii SiC od Medcom. Pierwszy pojazd został uroczyście zaprezentowany w październiku br. w siedzibie firmy Modertrans, a po przeprowadzeniu testów zostanie dopuszczony do ruchu pasażerskiego.

W ramach poznańskiego kontraktu MEDCOM wyposaży w sumie 30 tramwajów jednokierunkowych i 20 dwukierunkowych. Dostawy już się rozpoczęły i obejmują przetwornice statyczne w pełnej technologii SiC (PSM-50 SiC), falowniki trakcyjne w technologii IGBT (FT-50-600) oraz system TCMS.

MEDCOM zaprojektował do nowych Moderusów Gamma jedno kompaktowe rozwiązanie zasilające silniki trakcyjne i obwody pomocnicze w tramwaju. W tym samym kontenerze obok czterech falowników trakcyjnych znajduje się również zoptymalizowana dzięki technologii SiC przetwornica statyczna. Każdy wyprodukowany tramwaj będzie wyposażony w dwa tego typu kontenery, których dodatkową zaletą jest wyjątkowo cichy układ chłodzenia. 

− Moderus Gamma to kolejny projekt, który dowodzi wyjątkowych właściwości węglika krzemu. Zastosowanie technologii SiC w przetwornicy pozwoliło nam zmniejszyć jej wagę oraz gabaryty i zabudować urządzenia w jednym kontenerze, a tym samym zmniejszyć liczbę doprowadzonych przewodów, zredukować całkowitą masę urządzenia i zaoszczędzić powierzchnię na dachu pojazdów. Jednocześnie uzyskaliśmy zdecydowanie lepsze parametry pracy produktu w zakresie sprawności, temperatury pracy, szybkości przełączania i stabilności napięcia wyjściowego. Technologia SiC stanowi jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnego transportu publicznego, ponieważ zdecydowanie poprawia sprawność urządzeń i ogranicza straty energii w przetwornikach, ostatecznie zmniejszając koszty eksploatacji pojazdów – mówi Piotr Wroński, Wiceprezes MEDCOM.

Tramwaj Moderus Gamma to kolejny na polskim rynku pojazd szynowy wyposażony seryjnie w energoelektronikę w technologii SiC. Do produkowanych przez Newag nowych lokomotyw Dragon 2 MEDCOM dostarcza przetwornice zasilania pomocniczego PSM-175 SiC – wyprodukowane w całości w technologii wysokoczęstotliwościowej.

Powrót

Strona korzysta z plików cookie. Kliknij na tekst by przeczytać politykę prywatności.